Kategorie: Koncerty Zveřejněno: 7. 9. 2017

Podzimní koncert

Vskutku jedinečné provedení hudebních nálad, které jistě svou barvitostí doplní babí léto nastávajícího podzimu.

VSTUPENKY NA DNEŠNÍ KONCERT JSOU VYPRODÁNY.

Orchestrální předehra Stvoření Prométhea Op. 43, C dur

V roce 1801 napsal Beethoven balet Stvoření Prométhea. Předehra je založená na kontrastech a vyváženém poměru dechů ke smyčcům ve fortissimu, naplněná pozoruhodnými instrumentačními a dramatickými efekty, psaná v sonátové formě s pomalým úvodem, bohatým provedením hlavního i vedlejšího tématu a tematickou codou.  

Legendy Op.59. výběr

Dvořákův záměr komponovat cyklus „Legendy“ se datuje do října 1880. Skladatel zkomponoval celý cyklus v první třetině roku 1881 a věnoval ho vídeňskému hudebnímu kritikovi  Hanslickovi jako poděkování za jeho dlouhodobý zájem o svou tvorbu. V létě téhož roku bylo dílo vydáno berlínským vydavatelstvím Simrock. Johannes Brahms a další významné osobnosti tehdejšího hudebního života vyjádřili Legendám své uznání. Později si Simrock na Dvořákovi vyžádal jejich orchestrální úpravu. Dvořák ochotně vyhověl a na přelomu listopadu a prosince 1881 celý cyklus zinstrumentoval

Koncert pro housle a orchestr a moll

Skladatele a slavného houslisty Josefa Slavíka, srovnávaného s N. Paganinim.

                                                     a

Introdukci a Rondo capriccioso pro housle a orchestr a moll op.28

francouzského hudební skladatele, dirigenta, klavíristy, varhaníka a hudebního kritika období romantismu Camille Charles Saint-Saëns

zahraje jako sólistka Pavla Tesařová.
Na housle začala hrát v sedmi letech pod vedením Hany Metelkové, dnes studuje na Pražské konzervatoři u Pavla Kudeláska. Hrála po boku Václava Hudečka (festival Zlatá Praha), v doprovodu Jihočeské komorní filharmonie, Západočeského symfonického orchestru Mariánské Lázně, Pardubické komorní filharmonie, polské Filharmonie Zielona Gora či orchestru Europera . V roce 2015 se stala absolutní vítězkou Mezinárodní houslové soutěže J. Micky a laureátkou prestižní Kocianovy houslové soutěže. V srpnu 2016 zvítězila na Letní akademii Václava Hudečka v Luhačovicích. Jako laureátka rozhlasové soutěže Concertino Praga 2016 vystoupila v červnu t. r. v Rudolfinu se SOČRem pod taktovkou Libora Peška.

Symfonie č.20 A dur, KV 201

bývá ještě počítána do raného údobí Mozartovy tvorby. Vznikla v lednu 1774 v Salcburku. Skladba si udržuje lesk i záběr vpravdě symfonický a vyznívá jako vybroušené, mistrovské dílo. Lze jen těžko uvěřit, že jde o práci sotva osmnáctiletého autora.

 

Dirigent : Jaroslav Vodňanský j.h.

Nejbližší koncerty

Všechny koncerty